چراغ سبز امریکا به ترور سمی در بحرین

ابر واژگان: تروریسم ، تروریسم دولتی ، دموکراسی ، خبر

 چراغ سبز امریکا به ترور سمی در بحرین - محکومیت تروریسم

 

یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید، واشنگتن درپی امضای قرارداد تسلیحاتی چند میلیون ‌دلاری با رژیم آل ‌خلیفه در واقع با "ترور سمی" در بحرین موافقت کرده است.


فینیان کانینگهام، خبرنگار خاورمیانه و شرق افریقا در مرکز مطالعاتی "تحقیق جهانی" خاطرنشان کرد، "این که بحرینی‌ها در خانه‌های خود بدون تبعیض هدف شلیک گسترده گازهای اشک آور از سوی نیروهای رژیم قرار می‌گیرند، نشان دهنده موافقت واشنگتن با تداوم قرارداد فروش تسلیحات به این شیخ نشین حاشیه خلیج فارس است."
 


از زمان آغاز خیزش مردمی در بحرین در فوریه ۲۰۱۱ تا کنون، ده‌ها نفر از مردم کشته و تعداد زیادی نیز در جریان سرکوب تظاهرکنندگان از سوی نیروهای رژیم آل خلیفه مجروح شده‌اند.

واشنگتن سال گذشته (۲۰۱۱ میلادی) تحت فشار گروه‌های حقوق بشر، ضمن متوقف کردن فروش تسلیحات به ارزش ۵۳ میلیون دلار به بحرین از این کشور خواست از اصلاحات دموکراتیک حمایت کند.

با این حال هفته گذشته فاش شد دولت باراک اوباما، رییس جمهور امریکا بدون اعلام رسمی به مردم در حال پیگیری این قرارداد است.

نیروهای بحرین ضمن تشدید سرکوب‌اعتراضات به استفاده گسترده از گاز اشک آور بر ضد معترضان می‌پردازند. تنها در دو هفته اخیر ۹ نفر از مردم بحرین در اثر استنشاق این گازها جان خود را از دست داده‌اند.

این تحلیل‌گر سیاسی تصریح کرد،"منامه آشکارا به سیاست "تروریسم سمی" و "تنبیه دسته جمعی" علیه ۷۰ درصد جامعه روی آورده است؛ ۷۰ درصدی که از رژیم حاکم تحت حمایت غربی‌ها می‌خواهند راه را برای تشکیل دولتی دموکراتیک باز کند."

به گفته کانینگهام، بحرین نمونه‌ای کلاسیک از چگونگی هماهنگی نزدیک بین منافع ژئوپولیتیک غرب با سرکوب و نقض حقوق بشر است و این ‌که تلاش واشنگتن برای ترغیب رژیم ها به تصویب اصلاحات دموکراتیک، در واقع نوعی توهم است.

وی افزود:"واقعیت این است که منافع نفتی واشنگتن با رژیم‌های سرکوب‌گر در خلیج فارس در هم آمیخته است و اساسا با برقراری دموکراسی در این شیخ نشین‌ها مغایرت دارد."

پرس تی وی


●به اشتراک گذاری ، ، ،share with Google Buzz ،share in Cloob
+ نوشته شده در : یکشنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٠ ساعت : ۱:٢٩ ‎ب.ظ | توسط : ا. مـحـمــدنــژاد
comment نظرات ()